fbpx

Media społecznościowe

28 sierpnia 2023
Posted in Zapytaj
28 sierpnia 2023 admin

Media społecznościowe

Algorytmy mediów społecznościowych projektowane są tak, by przyciągać i utrzymywać uwagę użytkowników. Szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje takiej aktywności online, włącznie z wysokim ryzykiem uzależnienia są najmłodsi.

Dzieci do 13 roku życia nie powinny korzystać z mediów społecznościowych a rodzice powinni być świadomi ich wpływu na budowany przez dzieci obraz siebie i poczucie własnej wartości. Jeśli rodzina podejmuje decyzję o dołączeniu dziecka po 13 roku życia do sieci społecznościowych, należy je do tego przygotować m.in. poprzez omówienie czym są i jak działają algorytmy w sieciach społecznościowych, jakie są konsekwencje baniek informacyjnych, na czym polegają różnice między relacjami realnymi i online, czy jak krytycznie oceniać prezentowane treści. Rodzice powinni ustalić z dzieckiem ustawienia prywatności konta oraz zasady publikowania prywatnych informacji i zdjęć, a także uczulić na kontakty online z osobami znanymi tylko z sieci.

"43,3% uczniów objada się lub głodzi"

Raport MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM.

Lubię to

Głównym elementem większości mediów społecznościowych są mechanizmy oceny, czerpania wzorców do naśladowania i porównywania się do nierealnych ideałów. Na podstawie liczby polubień, komentarzy, wyświetleń i fanów mierzy się popularność, co może wywoływać poczucie presji na sukces i mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości – brak wystarczającej liczby polubień lub komentarzy w odbiorze dziecka może oznaczać, że nie jest wystarczająco interesujące czy ładne. Jednym z przykładów takich zachowań jest body shaming, czyli wyśmiewanie i poniżanie ze względu na wygląd. Może ono dotyczyć różnych aspektów wyglądu i jest formą przemocy, która w szczególny sposób dotyka dzieci, dla których obraz własnego ciała jest elementem kształtującej się tożsamości. Każda uwaga dotycząca jego ciała może być interpretowana przez dziecko jako komunikat, że coś z nim jest nie tak, co z kolei może prowadzić do zniekształconego obrazu własnego ciała i zaburzenia samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego niezwykle ważne jest, aby to rodzic był pierwszą osobą, która utwierdzi dziecko w przekonaniu, że jego ciało jest piękne i ważne. Należy także uświadomić dziecko, że takie zjawisko istnieje i jak się przejawia oraz uczyć je selekcjonować treści w sieci i pokazywać, że nie wszystko, co mogą znaleźć w Internecie, jest prawdą.
Skip to content