Korzystając z nowoczesnych technologii musimy pamiętać nie tylko o cyberzagrożeniach ale również o higienie cyfrowej.
Zachowanie higieny cyfrowej, nie oznacza rezygnacji z Internetu i urządzeń ekranowych, ale odpowiedzialne, świadome i kreatywne korzystanie z czasu spędzanego w sieci i jej zasobów.
- Przez tydzień obserwuj korzystanie przez dziecko ze smartfona lub innych urządzeń ekranowych. Możesz w tym celu zainstalować odpowiednią aplikację. Zastanów się, czy ta ilość czasu jest odpowiednia i na jakie inne aktywności można go zmienić.
- Porozmawiaj z dzieckiem o czasie spędzonym przed ekranem, o tym jakie są jego pozytywne doświadczenia lub odkrycia, ale także o tym, co mu się nie podobało lub je zaniepokoiło.
- Ustal godziny wolne od urządzeń, na przykład kiedy dziecko powinno się skoncentrować na pracy domowej lub spać. Zaplanuj w tym czasie inną ulubioną aktywność dziecka.
- Aktywuj przypomnienia o czasie korzystania z aplikacji tak, aby po pewnym czasie przypominały dziecku, jak długo jest online.
- Pomóż dziecku odnaleźć w sieci miejsca, które motywują, inspirują lub poprawiają nastrój.
- Dowiedz się i naucz dziecko, jak zgłaszać nienawistne wpisy, zastraszanie, nieprawdziwe wiadomości lub fałszywe profile.
- Zadbaj o relacje i aktywność analogową dziecka, np. gry i zabawy trenujące pamięć i koncentrację.
"Nic bardziej nie nakręca naszego ośrodka przyjemności niż poczucie, że coś może się wydarzyć"
Anders Hansen, szwedzki psychiatra, autor książki „Wyloguj swój mózg”
Cyfrową higienę należy stopniować. Drastyczny detoks i wyłączenie wszystkiego może być przyczyną frustracji. Na początek warto wyłączyć dźwięki powiadomień i podczas innych zajęć odłożyć telefon poza zasięgiem wzroku. Cyfrowa higiena to budowanie nowych, zdrowych nawyków, które wymagają codziennej pracy i małych kroków.