fbpx

Budowanie więzi

28 sierpnia 2023
28 sierpnia 2023 admin

Budowanie więzi

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy? Jest smutne, wycofane lub nadaktywne? Spróbuj się dowiedzieć, co je martwi. W odzyskiwaniu równowagi bardzo ważna jest wspierająca relacja z empatyczną osobą.

Często bagatelizujemy obawy, mamy nadzieję, że problemy są przejściowe i same miną. Jednak każda zmiana w zachowaniu wymaga uwagi – zapytaj dziecko jak się czuje, rozmawiaj z empatią, troską i zrozumieniem i przede wszystkim słuchaj. Nawet jeśli dziecko zamyka się w sobie bardzo potrzebuje wsparcia i poczucia, że jesteś cały czas obok. Słuchaj go z szacunkiem i okazuj, że chcesz wiedzieć, co myśli i jak się czuje. Jasno mów o swoich oczekiwaniach, wytyczaj granice, pozwalaj mu jednak również na samodzielność. Dzięki temu nabierze przekonania, że może być sobą i może ci ufać. Jeśli dziecko nie chce ci powiedzieć, co się dzieje, znajdź osobę z zewnątrz, z którą łatwiej będzie mu rozmawiać, np. psychologa.

"Dzieci, którym brakuje satysfakcjonujących relacji rodzinnych i rówieśniczych i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, są bardziej narażone na rozwój niewłaściwych lub nadmiernych nawyków online."

Poczucie własnej wartości

Przez swoją postawę wpływasz na to, jak dziecko widzi świat i siebie. Rozmawiając z dzieckiem, traktuj je poważnie, interesuj się tym, co jest dla niego ważne, zabawne i interesujące, komplementuj je i doceniaj, gdy próbuje czegoś nowego lub odnosi sukcesy i buduj jego poczucie własnej wartości. Zachęcaj też dziecko do aktywności, które pomagają zrozumieć i wyrazić uczucia, interpretuj problemy jako coś naturalnego, co przydarza się wszystkim i z czym można dać sobie radę i ucz je radzenia sobie z emocjami – emocja to informacja o potrzebie, która jest lub nie jest spełniona. To wiedza dla Ciebie o dziecku, a dla dziecka – o sobie.

 

Skip to content