Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy? Jest smutne, wycofane lub nadaktywne? Spróbuj się dowiedzieć, co je martwi. W odzyskiwaniu równowagi bardzo ważna jest wspierająca relacja z empatyczną osobą.
Często bagatelizujemy obawy, mamy nadzieję, że problemy są przejściowe i same miną. Jednak każda zmiana w zachowaniu wymaga uwagi – zapytaj dziecko jak się czuje, rozmawiaj z empatią, troską i zrozumieniem i przede wszystkim słuchaj. Nawet jeśli dziecko zamyka się w sobie bardzo potrzebuje wsparcia i poczucia, że jesteś cały czas obok. Słuchaj go z szacunkiem i okazuj, że chcesz wiedzieć, co myśli i jak się czuje. Jasno mów o swoich oczekiwaniach, wytyczaj granice, pozwalaj mu jednak również na samodzielność. Dzięki temu nabierze przekonania, że może być sobą i może ci ufać. Jeśli dziecko nie chce ci powiedzieć, co się dzieje, znajdź osobę z zewnątrz, z którą łatwiej będzie mu rozmawiać, np. psychologa.
"Dzieci, którym brakuje satysfakcjonujących relacji rodzinnych i rówieśniczych i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, są bardziej narażone na rozwój niewłaściwych lub nadmiernych nawyków online."
Poczucie własnej wartości