fbpx

Higiena cyfrowa

30 sierpnia 2023
Posted in Zareaguj
30 sierpnia 2023 admin

Higiena cyfrowa

Korzystając z nowoczesnych technologii musimy pamiętać nie tylko o cyberzagrożeniach ale również o higienie cyfrowej.

Zachowanie higieny cyfrowej, nie oznacza rezygnacji z Internetu i urządzeń ekranowych, ale odpowiedzialne, świadome i kreatywne korzystanie z czasu spędzanego w sieci i jej zasobów.

  1. Przez tydzień obserwuj korzystanie przez dziecko ze smartfona lub innych urządzeń ekranowych. Możesz w tym celu zainstalować odpowiednią aplikację. Zastanów się, czy ta ilość czasu jest odpowiednia i na jakie inne aktywności można go zmienić.
  2. Porozmawiaj z dzieckiem o czasie spędzonym przed ekranem, o tym jakie są jego pozytywne doświadczenia lub odkrycia, ale także o tym, co mu się nie podobało lub je zaniepokoiło.
  3. Ustal godziny wolne od urządzeń, na przykład kiedy dziecko powinno się skoncentrować na pracy domowej lub spać. Zaplanuj w tym czasie inną ulubioną aktywność dziecka.
  4. Aktywuj przypomnienia o czasie korzystania z aplikacji tak, aby po pewnym czasie przypominały dziecku, jak długo jest online.
  5. Pomóż dziecku odnaleźć w sieci miejsca, które motywują, inspirują lub poprawiają nastrój.
  6. Dowiedz się i naucz dziecko, jak zgłaszać nienawistne wpisy, zastraszanie, nieprawdziwe wiadomości lub fałszywe profile.
  7. Zadbaj o relacje i aktywność analogową dziecka, np. gry i zabawy trenujące pamięć i koncentrację.

 

"Nic bardziej nie nakręca naszego ośrodka przyjemności niż poczucie, że coś może się wydarzyć"

Anders Hansen, szwedzki psychiatra, autor książki „Wyloguj swój mózg”

Cyfrową higienę należy stopniować. Drastyczny detoks i wyłączenie wszystkiego może być przyczyną frustracji. Na początek warto wyłączyć dźwięki powiadomień i podczas innych zajęć odłożyć telefon poza zasięgiem wzroku. Cyfrowa higiena to budowanie nowych, zdrowych nawyków, które wymagają codziennej pracy i małych kroków.

Skip to content