fbpx

Najważniejsze zasady

23 sierpnia 2023
Posted in Zobacz
23 sierpnia 2023 Redakcja

Uzależnienie od Internetu może rozwijać się przez kilka do kilkunastu lat. Warto przed pierwszym kontaktem naszego dziecka z Internetem i nowymi mediami zastanowić się czy będzie się on odbywał w bezpieczny sposób. Oznacza to, że decyzję jak dziecko będzie korzystało z Internetu trzeba podjąć w pierwszym roku jego życia.

Jeśli nauczymy małe dziecko uspokajać się, poprawiać sobie nastrój, radzić sobie z nudą czy ekscytować się poprzez użycie Internetu lub nowych mediów to z czasem będzie go bardzo trudno tego oduczyć. Jeśli takie funkcjonowanie zacznie się przed 7 rokiem życia to może stać się ono dla dziecka częścią jego osobowości – bez ciągłego dostępu do Internetu będzie się czuć niekompletne lub bezradne.

Bardzo ważne dla rozwoju dziecka są relacje społeczne. Nie pozwól aby Internet ograniczał dziecku możliwość bycia z innymi nawet wtedy gdy jest to dla ciebie wygodne. Lepiej niech w czasie obiadu czy spotkania towarzyskiego dziecko się nudzi, przeszkadza i dokazuje, niż siedzi spokojnie zatopione w komórce. Traci ono w ten sposób okazję obserwowania i uczenia się od dorosłych jak nawiązuje się i podtrzymuje relacje.

"Ważnym czynnikiem ryzyka jest osamotnienie, brak stabilnych relacji, poczucie braku wspólnoty, nadwyrężone możliwości wzajemnego wspierania się w rodzinie, szkole czy lokalnej społeczności."

Dr hab. Maciej Pilecki, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży

Pamiętaj, że najbezpieczniej jest aby do 2 roku życia dziecko nie miało w ogóle kontaktu z Internetem a między 2 a 7 rokiem życia czas spędzany przed ekranem nie powinien przekraczać średnio 30 minut dziennie. Dotyczy to zarówno oglądania filmów, edukacji czy gier. Dziecko w wieku szkolnym nie musi mieć telefonu z dostępem do Internetu! Lepiej jeśli korzysta z niego w czasie zajęć lub zabawy, a nie w każdej wolnej chwili.

Towarzysz swojemu dziecku w poznawaniu Internetu. Niech to będzie wspólnie odkrywany świat. Zamiast oddzielać się ekranem możecie się z jego pomocą zbliżyć. Świat Internetu jest fascynujący! Może jednak być też niebezpieczny. Warto wiedzieć jakie to niebezpieczeństwa, aby ostrzec przed nimi swoje dziecko.

Jeśli już próbujesz ograniczyć funkcjonowanie swojego dziecka w Internecie, rób to odpowiedzialnie. Nie możesz zabrać dziecku dostępu do Internetu czy nowych mediów nie dając mu nic w zamian!

Będzie ci trudno nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu jeśli sam_a jesteś od niego uzależniony_a. Dzieci najlepiej uczą się na przykładach!

Skip to content