fbpx

Przede wszystkim dialog

30 sierpnia 2023
30 sierpnia 2023 admin

Prowadzenie otwartego dialogu z dzieckiem może zapobiec narażeniu na nieodpowiednie treści.

Rodzice, którzy nie prowadzą otwartego dialogu z dziećmi na temat zagrożeń online i akceptowalnych zachowań, ryzykują, że ich dzieci będą miały kontakt z treściami na które nie są przygotowane emocjonalnie lub psychicznie.

Może to wywołać lęk i zaniepokojenie, a jeśli nie jest pewne osoby dorosłej, mogą być mniej skłonne do mówienia o tym lub zgłaszania nieodpowiednich treści.

Dzieci i młodzież potrzebują od dorosłych zrozumienia ich naturalnej ciekawości i szczerej rozmowy.

Musimy pozwolić dzieciom na odkrywanie świata i pomagać im zrozumieć, że mogą trafić w Internecie na treści, które nie są bezpieczne i mogą powodować u nich niepokój, a nawet traumę.

Jeśli spokojnie i z uwagą zapytamy dzieci o to, jak i do czego używają Internetu, poczują się ważne i słuchane, a to otwiera drogę do bardziej otwartej i szczerej rozmowy.

Twoje dziecko prawdopodobnie znacznie lepiej niż ty potrafi odnaleźć się w Internecie i może samodzielnie monitorować swoje zachowanie, jeśli będzie rozumiało zasady i wiedziało, że może zwrócić się do ciebie z każdym problemem.

"53,2% dzieci w trudnych chwilach szuka wsparcia u rodziców"

Raport MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM.

Ciekawość – pierwszy stopień do …

  • Dzieci i młodzież myślą inaczej niż dorośli. Ich mózgi nie są na tyle rozwinięte, aby móc w pełni ocenić konsekwencje swoich działań.
  • Ciekawość jest ważnym elementem dojrzewania, może być też pobudzana przez presję rówieśników, co sprawia, że chcąc zaimponować znajomym mogą podejmować ryzykowne decyzje i zachowania.
  • Zakazany owoc jest dla dziecka o wiele bardziej atrakcyjny. Jeśli zabronisz mu wszystkiego, możesz mieć pewność, że będzie jeszcze bardziej zachęcone do szukania w sieci zakazanych treści.
Skip to content