fbpx

ZOBACZ

Do trzeciego roku życia dzieci potrzebują wielu bodźców zewnętrznych do wzrostu i rozwoju mózgu. Nadmiar gadżetów elektronicznych wpływa na płat czołowy – słaby rozwój tej części mózgu może mieć szkodliwy wpływ na umiejętności społeczne i interpersonalne. Kiedy dziecko jest stale narażone na hałas i zmieniające się obrazy, może to zaszkodzić także jego percepcji sensorycznej i aktywizować hormony stresu.

Naucz się dostrzegać oznaki problemów związanych z niekontrolowanym korzystaniem z sieci.

Jak urządzenia ekranowe wpływają na mózg dziecka?

Korzystanie z urządzeń ekranowych nie jest naturalną potrzebą małego dziecka. Współczesne badania wskazują, że dzieci do 2 roku życia nie powinny używać urządzeń ekranowych, a wszystko czego potrzebują do zdrowego rozwoju to stabilne otoczenie, znajome obiekty i dużo jakościowego czasu spędzanego z rodzicami i rówieśnikami.
To my, dorośli, wprowadzamy dzieci w świat nowych technologii, dlatego należy robić to świadomie, aby minimalizować ryzyko zaburzeń rozwojowych i relacyjnych. Nie chodzi jednak o blokowanie dostępu do cyfrowej sieci a adekwatne normy, wartości i zasady, które będą dla dzieci drogowskazem, uważność i kontrolę rodzicielską określającą przestrzenie, do których dzieci nie powinny mieć dostępu.
Nie ma to nic wspólnego z ograniczaniem ich wolności a jest elementem procesu wychowawczego tak, jak ma to miejsce w przypadku analogowego, realnego świata. Rodzice, którzy nie wiedzą i nie rozumieją, co ich dziecko robi w sieci narażają je na funkcjonowanie w niebezpiecznym środowisku i dostęp do treści, na które nie są przygotowane ani emocjonalnie, ani intelektualnie.

Skutki korzystania z ekranów przez małe dzieci:

1. Rozpraszanie uwagi i wywoływanie niepokoju przez zmienność obrazów.

Właściwe otoczenie dla rozwijającego się mózgu powinno posiadać stabilną strukturę, bogatą w znajome obiekty i twarze. Brak tej stabilności może wywoływać reakcje lękowe.

2. Zakłócanie budowania więzi społecznych i empatii.

Rozpoznawanie twarzy i emocji, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, bliskość fizyczna i przytulanie mają wpływ na umiejętność nawiązywania więzi i tworzenie relacji.

3. Nadmierne pobudzanie niedojrzałego systemu nerwowego.

Światło ekranu może zaburzać cykl dobowy wpływając negatywnie na jakość i ilość snu oraz pory wypoczynku. Ekran przemęcza system nerwowy dziecka i ogranicza zdolność uczenia się, jeszcze długo po odłożeniu go.

4. Narażenie na uzależnienia.

Dużo bodźców na ekranie wywołuje to silne uczucie przyjemności i pobudzanie układu nagrody. Kiedy kończy się stymulacja, nastrój szybko spada i dziecku coraz trudniej jest zaangażować się w aktywności w świecie realnym i odczuwać przyjemność offline.

Skip to content